Protančete se k vítězství

4. Listopad, 2015
Formace

Čtyři dny plné tance, pohybu a krásy – to je Dance Championship 2015, který od středy do neděle probíhá v Centru Babylon v Liberci. Do šampionátu se přihlásilo 109 tanečních škol z dvaceti zemí světa a na parketu se předvede více než šest tisíc soutěžních týmů.

„Na parketu se budou střídat tanečníci z tradičních i moderních tanečních disciplín. Tančit se tak budou společenské tance jako je walz či valčík, latinsko-americké tance v rytmu chacha, rumba, samba a další, balet, ale i Modern Dance či Pompon Dance a Repeat Dance, které patří k moderním stylům,“ popisuje Mgr. Ilona Šulcová z pořadatelské Taneční a pohybové školy ILMA.

IMG_6604 (1)

Jednou ze soutěžících je i Veronika Horáčková (23 let), která reprezentuje Taneční školu Ilma Turnov. Tanci se věnuje od 4 let a v současné době se vedle své závodní kariéry věnuje i trénování dětí. Veronika Horáčková soutěží v individuálních i skupinových kategoriích, ve kterých dosáhla mnoha úspěchů. V roce 2014 získala s formací Fun fatal titul Mistrů světa. Na šampionátu v Centru Babylon letos startuje celkem ve 4 disciplínách, mezi kterými můžeme zmínit například Urban Street Dance Fusion show a Choreographed Dance Show Caribbean.

Veroniko, proč jste se rozhodla pro tento druh tance, čím vám učaroval?

K této cestě mě přivedla naše taneční škola Ilma Turnov a především její ředitelka Ilona Šulcová. Vize naší taneční školy je, že by se každý tanečník měl naučit více tanečních stylů a nespecializovat se pouze na jeden. Od dětství jsem se proto učila postupně všechny taneční žánry, a proto jsem se také rozhodla věnovat se disciplínám Urban Street Dance Fusion Show a Choreographed Dance Show Caribbean, u kterých mohu využít všechny styly, které jsem se dosud naučila.

Uměla byste srovnat minulou a letošní atmosféru tanečního šampionátu?

V letošním roce přijedou noví tanečníci z jiných zemí, od kterých nevíme, co očekávat. Velkou neznámou jsou pro nás v letošním roce výpravy z Ruska, Maďarska nebo Polska, jejichž taneční techniky a styly jsme dosud neměli šanci poznat. Co se týká samotné organizace, ta mi přijde v letošním roce mnohem klidnějším.

Jak vypadala vaše příprava na letošní šampionát?

Na šampionát trénuji 4 hodiny týdně. V letošním roce jsem hodně zapracovala na technice, především se mi podařilo zlepšit techniku otoček, která v minulém roce trochu pokulhávala. Letošní přípravu jsem musela skloubit také s trenérskými povinnostmi, které zabírají asi 8 hodin týdně.

IMG_6596

Kolik jste v letošním roce absolvovala soutěží?

V letošním jsem absolvovala sedm soutěží. Bohužel soutěžení je velice nákladné, především pokud jde o náklady na cestovné do zahraničí, takže se nemohu zúčastnit všech soutěží, kterých bysse zúčastnit chtěla.

Tanec je nekončící dřina, měla jste někdy chuť všeho nechat?

Určitě ano, zejména před velkými soutěžemi, kdy hodně pracují nervy. Navíc trénuji malé holčičky. Spojit vlastní přípravu s trenérskými povinnostmi je proto někdy velice komplikované. Vždy si ale najdu něco, co mě donutí u tance zůstat.

Pokud byste měli vyjmenovat pět důvodů, proč se věnovat právě tanci, co by vás napadlo?

Jeden z důvodů jsou přátelé, se kterými se díky tanci vídám. Ti jsou jedním z  nejpodstatnějších důvodů, proč jsem u tance vydržela tak dlouho. Naplňuje mě i pohyb jako takový. A samozřejmě jako žena mám ráda šaty, účesy a líčení, které k vystoupení patří. V neposlední řadě je pro mě velice důležitá i rozmanitost tanečních žánrů, kterým se věnuji.

Myslíte, že má tanec i nějaká negativa?

V tanci obecně spatřuji pouze pozitiva. Problém může nastat ve chvíli, kdy to rodiče dětí přehánějí s rivalitou a své snahy přenášejí i na děti. To se pak sport mění v soupeření a vytrácí se z něj půvab.

Jak dlouho trvá příprava sestavy?

Příprava sestavy je dlouhodobý proces. Nejprve musí přijít vůbec nápad a téma sestavy. K tématu se pak volí vhodný taneční styl a samozřejmě hudba. U skupinových tanců se na sestavě musíme domluvit a musí vyhovovat všem členům týmu. U některých sestav spolupracuji s choreografem, ale protože tančím už poměrně dlouhou dobu, vystoupila jsem i se sestavami, které jsem si připravila sama. Každou sezónu je třeba přijít s novou sestavou. V letošním roce soutěžím ve čtyřech disciplínách, což znamená, že pro letošek mám připravené čtyři odlišné taneční sestavy a samozřejmě také odlišné kostýmy.

Míváte před vystoupením trému?

Když tančím sama za sebe, tak trému nemám. Ale mám trému u vystoupení mých svěřenců, když odcházejí na scénu a já vím, že už nemohu jejich vystoupení ovlivnit.

Tančení vám zabírá hodně času, máte kromě něj čas ještě na něco dalšího?

Studuji učitelství pro 1. stupeň, které bych v letošním roce chtěla dokončit. Dále trénuji mladší děti a mini kategorie v taneční škole Ilma Turnov a vedu tréninky dětí v Sokole. Mezi mé koníčky patří i hra na klavír.

foto: archiv

Share Button
Můžeš zanechat odpověď.

Zanech odpověď

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting