Nechejte své děti nafotit odborníky!

25. Leden, 2016
7173_0530

Mám tři děti. A ani jednu jejich společnou fotografii. Tedy do nedávna to platilo, dnes je všechno jinak a já marně přemýšlím, kde jsem ve výchově udělala chybu.

V dnešní době, kdy všichni zaznamenávají své děti na mobily, dokumentují jejich úspěchy i mazlíkovský vzhled na facebooku, instagramu, pinterestu… já trapně zaostávám. Moje děti jsou totiž nenafotitelné. Představte si myšky, kterým dáte volnost: Rozprchnou se do všech stran. Pokud už se zadaří a vy najdete okamžik, kdy sedí v klidu vedle sebe, ve chvíli, kdy si všimnou objektivu, začnou šaškovat. Tvrdit, že nechtějí být vedle té druhé, případně vedle třetí. Nebo si cuchat vlasy, vyplazovat jazyky, dělat si véčka za hlavou. A to jsou přesně ty záběry, které do rodinného alba nechci. Toužím po snímcích plných pohody, dětského smíchu, lásky. Jenže kde vzít a nekrást?

Tchýně považovala to, že jí nejsem schopná žádný obrázek dodat, za zlovůli z mojí strany. Maminka zase vzpomínala na doby, kdy se fotilo na klasický film a ona nikdy nevěděla, jak pořízené fotografie vyjdou. A s ohledem na stav našeho rodinného alba nikdy se asi moc nedařilo… Společných záběrů se sestrami máme asi pět, z toho tři jsou přesvícené, rozhodně už není dnes ani rozpoznatelné, kdo na obrázku vlastně je… Takže je jasné, že neposednost mají děti po mně. Jenže já se rozhodla nerezignovat, usmířit si tchýni i naplnit album. A děti jsem svěřila do rukou odborníkům z www.Fotoprome.cz. Přiznávám, že trochu potměšile, protože jsem je do ateliéru předávala se slovy: „To se teprve uvidí, jak to dopadne, moje holky totiž neposedí…“

A ono to dopadlo. Mám luxusní portréty mých holčiček, které přesně vystihují jejich osobnost. Takže ta nejstarší vypadá jako modelka na začátku kariéry, která se trochu stydí, trochu je pyšná na to, že už je „přece velká“, prostřední dcera jako princezna a nejmladší jako víla s duší Ramba. Přesně takové jsou. Do detailu, posledního vlásku i zachyceného úsměvu. A kromě toho krásné společné snímky plné sesterské lásky!

Pozor: Dokonce mi v ateliéru zajistili vizážistku, i když jsme tvrdila, že pro mě je to zbytečné, protože já se fotit nebudu. Víte, proč jsem změnila názor? Za prvé jsem měla půl hodiny volna, během které se fotograf věnoval dětem, a za druhé jsem se dozvěděla, že děti chtějí mít především fotky, na kterých jsou s mámou. Aby se jednou mohly chlubit svým dětem, jaká kočka to před lety byla. Případně si profesionální snímek založit do „Galerie předků“ pro další generace. A od takového snímku se už opravdu očekává, že na něm budou všichni v gala, s úsměvem na rtech a že z něj bude čišet důstojnost okamžiku, kterou takové rodinné focení bezesporu je.

kkk

Moje holky jsou z obrázků nadšené. A vážně nejvíc z toho, na kterém jsme všechny společně. Tvrdí mi, že jsem jejich nejkrásnější maminka, což mi dost zvedá sebevědomí, taky jsem ráda, že na mne jednou budou mít památku, která se nedá koupit. Taky vím, že na odpoledne, které jsme v ateliéru strávily, nikdy nezapomenou a že se stane jedním ze střípků vzpomínek, který je bude provázet celým životem. Ráda z takového focení udělám tradici, až budou jednou moje holky rozprchlé po světě, budu mít i já k dispozici pořádné album, které žádné technologie nenahradí. Momentek můžete ulovit tisíce, což vede k devalvaci obrázků jako takových. Jenže s rukou na srdce, jak často si fotografie uložené v počítači prohlížíte? A není i odpověď na tuto otázku signálem, že byste měla udělat jedinou správnou věc: Objednat si termín u profesionála? Pro mě rozhodně ano!

Foto: archiv společnosti www.fotoprome.cz

Share Button
Můžeš zanechat odpověď.

Zanech odpověď

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting