Oteklé nohy v těhotenství? Nepřehlížejte je, ať po porodu dítěti stačíte!

13. Červenec, 2018
pregnant-2640994_1280

Jen málokterá budoucí maminka má to štěstí, že obdobím k porodu doslova protančí s lehkostí v nohou, kterou jí většina těhotných žen, jež se denně potýkají s nateklými kotníky a lýtky, může jen tiše závidět. Mnohé z nich přitom své potíže vědomě přehlížejí s tím, že nejde o nic vážného, vždyť stačí dát si nohy na stůl a za chvíli je po problému. Opak je však pravdou. Prvotní příznaky onemocnění, jako jsou pocity těžkých či oteklých nohou, bolest nohou nebo křeče, mohou rychle přejít v závažnější zdravotní komplikace, které vám pak budou ztrpčovat život řadu dalších let…

Chronické žilní onemocnění trápí 6070 % dospělých Čechů, přičemž ženy až třikrát více než muže. Přitom jsou to právě ženy, které tyto potíže velmi často zlehčují, případně je považují pouze za estetický problém. „Důležité je vnímat své tělo a všímat si již prvních příznaků. Z proběhlé mezinárodní studie vyplývá, že Češi první signály žilních onemocnění podceňují a mají tendenci je bagatelizovat. V porovnání s dalšími evropskými zeměmi konzultují naši pacienti žilní onemocnění v pokročilejších stadiích,“ varuje před podobným přístupem praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková.

Riziko zvyšuje nadváha a další těhotenství

Důvodem vyššího rizika u žen je mimo jiné působení progesteronu, který na začátku těhotenství napomáhá tomu, aby se plod udržel v těle matky. Tento hormon tlumí napětí hladké svaloviny, a tím zároveň snižuje pevnost žilních stěn a jejich chlopní. K rozvoji potíží přispívá také zvětšující se děloha, která může utlačovat dolní dutou žílu, jež přivádí do srdce odkysličenou krev z dolní poloviny těla. Ta se poté hromadí v nohách a následkem toho dochází k rozšíření podkožních žil. Problémy se stupňují s každým dalším těhotenstvím, nadváhou, obezitou, nebo nadměrným váhovým přírůstkem v průběhu těhotenství.

Oslabené žilní stěny nahrávají hemoroidům

Nohy však nejsou jediným ohroženým místem. Zvýšený tlak dělohy ovlivňuje rovněž velké žíly v oblasti pánve. Tím, jak dítě roste, dochází postupně ke zvyšování nitrobřišního tlaku, povolení vaziva a svalstva a následně také žilních stěn. „Spousta nastávajících maminek se proto potýká i s dalším velmi nepříjemným problémem, jakým jsou hemoroidy – rozšířené žíly v oblasti konečníku, k jejichž rozvoji velkou měrou přispívá také zácpa,“ uvádí MUDr. Roman Peschout, zástupce primáře Gynekologicko-porodnického oddělení z jihlavské nemocnice.

Co pro sebe můžete udělat vy sama

Průběh těhotenství a působení hormonů stěží ovlivníte. Existují však různá preventivních opatření, která pomáhají zmírnit potíže a omezit případná rizika.

Tipy při otocích nohou

  • Snažte se pravidelně hýbat, choďte na procházky, jděte si zaplavat, projeďte se na kole…
  • Vyhněte se dlouhému stání či sezení, a pokud je to možné, dejte si nohy několikrát denně do zvýšené polohy (pokaždé aspoň na 20 minut). Speciální cviky a další tipy najdete také v mobilní aplikaci „Bolí Vás nohy?“.
  • Noste volné oblečení a pohodlnou obuv a snažte se udržet váhový přírůstek v optimálních mezích.
  • Zvažte nošení kompresních punčoch, které snižují zvýšený žilní tlak a mohou vám přinést okamžitou úlevu.
  • Pomoct mohou také venofarmaka – léky, které jsou vhodné už od první fáze nemoci. Tyto přípravky zpevňují žilní stěny, zlepšují průtok krve žilami a mají také mírný protizánětlivý a antitrombotický (protisrážlivý) účinek. Venofarmaka jsou – na rozdíl od různých masážních krémů, mastí či gelů – k dostání pouze na předpis, který vám může vystavit váš praktický lékař nebo specialista.

Tipy při hemoroidech

  • Vhodné je zařadit cviky na posílení svalů pánevního dna (tzv. Kegelovy cviky), které vás naučí na předporodním kurzu. Inspirovat se můžete také videi na internetu nebo články na www.zilniporadna.cz.
  • Účinnou prevencí vzniku hemoroidů je vláknina, která by rozhodně neměla chybět ve vašem každodenním jídelníčku. Jejím bohatým zdrojem je ovoce a zelenina, celozrnné pečivo, otruby, ořechy, kuskus, luštěniny, rýže natural nebo obilné vločky.
  • Hlídejte si také dostatečný příjem tekutin.
  • Při potížích s hemoroidy uleví i koupel s dubovou kůrou, střídavá sprcha, sáček s ledem nebo obklad se šťávou z vařené cibule.
  • Mnoho užitečných tipů najdete v aplikaci Hemoroidy, která je ke stažení zdarma.

Foto: www.pixabay.com

Share Button
Můžeš zanechat odpověď.

Zanech odpověď

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting