Na dovolenou s miminkem – co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce

6. Červenec, 2019
PARALEN_CZ_125_lava

Máte malé dítě a plánujete dovolenou? Na cestu s nejmenším členem rodiny je třeba se pořádně vybavit a lékárnička by vám v zavazadle rozhodně neměla chybět. Její obsah bude záviset nejen na délce pobytu a způsobu cestování, ale také na destinaci, do níž máte namířeno. Vyplatí se zjistit si předem dostupnost a kvalitu lékařské péče či hygienický standard cílového místa vaší dovolené. Některé léky by vám ovšem v cestovní lékárničce neměly nikdy chybět, ať už s dětmi poletíte za exotikou, nebo strávíte týden na samotě u lesa.

„Děti mohou na cestách postihnout nejrůznější zdravotní potíže. Shánět léky, které jsou u nás běžně dostupné, ale nemusí být v zahraničí vůbec snadné. Dobře vybavená cestovní lékárnička by proto měla obsahovat základní léky, jež léčí již existující onemocnění, zajistí prevenci nemocí a vyřeší akutní zdravotní obtíže nebo drobná zranění,“ zdůrazňuje MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice na Homolce. Užitečné je zjistit si dopředu informace o klimatických podmínkách v cílové destinaci a přizpůsobit jim výběr lékové formy. Je také třeba mít na paměti, že léčiva obecně nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám.

Nejčastější neduhy na cestách

„Nadměrné vystavování slunci, odlišné klimatické i hygienické podmínky, ale také netradiční potraviny, které děti ochutnají poprvé. To vše může malým cestovatelům způsobit podráždění pokožky, průjem či alergie. Důležité je tedy přibalit běžně dostupné léky na tyto potíže. Řadu zdravotních problémů má na svědomí také již samotná cesta na dovolenou a s ní související pobyt v klimatizovaných prostorech,“ varuje MUDr. Silvia Bajová. Mikroorganizmy nacházející se v různých částech klimatizačních zařízení se s proudem vzduchu dostávají do uzavřeného prostředí a mohou vyvolat závažná infekční onemocnění. Prudké změny tlaku při cestování letadlem mohou zase dětem způsobit bolestivý zánět středního ucha. Počítejte také s tím, že nachlazení, chřipky, nebo dokonce angíny mohou vaše děti potrápit i v létě.

Horečky a bolesti

Řadu těchto potíží provází horečky a bolesti. Je proto dobré mít po ruce léky, které od nich dětem uleví. Jednou z vhodných léčivých látek v dětském věku je paracetamol. Kromě tlumení horečky zmírňuje bolesti různého původu. Pomáhá např. při bolestech hlavy, zubů a bolestech pohybového ústrojí provázejících chřipku a nachlazení. Formu jeho podání volíme vždy podle věku dítěte. Pro ty nejmenší, které ještě neumí spolknout tabletu, jsou v lékárnách dostupné suspenze Paralen SUS (pro děti od 3 měsíců) nebo čípky Paralen 100 (pro děti s tělesnou hmotností 7 kg a více). Pro děti od tří let jsou vhodné např. tablety Paralen 125. Všechny přípravky se podávají v dávce podle tělesné hmotnosti v intervalu 6 hodin a doba jejich užívání by bez konzultace s lékařem neměla trvat déle než 3 dny. Přesné pokyny k dávkování jsou vždy uvedeny v příbalovém letáku.

Paralen® SUS a Paralen® 125 jsou volně prodejné léky k vnitřnímu užití. Paralen® 100 je volně prodejný lék k zavedení do konečníku. Obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Foto: archiv společnosti

Share Button
Můžeš zanechat odpověď.

Zanech odpověď

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting